22.08.2019
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
SHİATSU NEDİR  
      
       

Shiatsu nedir?

Geleneksel Japon terapilerinden olan shiatsu, bizde de yaygın olarak kullanılıyor. Kelime karşılığı parmak ile baskı demek. Parmak, el, dirsek kullanılarak uygulanıyor ancak bu, kişinin ihtiyacına göre belirleniyor. Japonya’da yirminci yüzyılın başlarında o zamana kadar uygulanan elle tedavi yöntemlerinin bir sentezi olarak doğmuş ve daha sonra da tıp alanında kabul görmüş. Temellerini, Çin kökenli akupresur ve geleneksel Japon masajlarından alıyor. Bu terapi, bedenin kendi kendini iyileştirme yetisini harekete geçirerek bozulan dengeyi onarmaya çalışıyor.

Nasıl uygulanıyor?

Uygulama sırasında rahat bir kıyafet giyilmesi gerekiyor. Öncesinde aşırı yemek yenmemeli ve alkol alınmamalı. Uygulama sonrası bol su içilmesi bedende akışın rahatlamasına yardımcı oluyor. Ayrıca terapi sonrasında yoğun ve stresli aktivitelerden kaçınılması tavsiye ediliyor. Yumuşak bir yatak üzerinde giyinik olarak uygulanıyor. Ancak eğer yerde uzanmak mümkün değilse kişi sandalyeye oturtularak da yapılabiliyor. Yaklaşık 60 dakika süren bir shiatsu seansının 15 dakikası konuşarak geçiyor. Bu sohbet esnasında, terapiyi yapan kişi karşısındakine belli sorular yönelterek hastalığı ya da sorunu hakkında teşhis koymaya çalışıyor. Bu sohbet sonrasında uzman, vücutta hangi bölgede yoğunlaşması gerektiğini anlıyor. İkinci aşama, konulan teşhisin karın bölgesinde doğrulanması. Yani karın bölgesine parmak ve el ile yapılan uygulamalarla, tekrar, kişinin rahatsızlığı konusunda ipuçları alınıyor. Sonrası ise kişinin ihtiyacına göre şekilleniyor. Uygulamada akupunktur noktaları üzerine çeşitli biçimlerde basılıyor; uzuvlar çekilerek esnetiliyor, eklemler çalıştırılıyor. Bu hareketler kişiden kişiye farklı uygulanabilirken, aynı kişiye ertesi gün yapılacak hareketler de tamamen değişik olabiliyor.

Nelere iyi geliyor?

Uzakdoğu tıbbına göre bir hastalığın belirtileri, bedende bulunan enerjinin çeşitli nedenlerle dengesizce dolaşması ile ortaya çıkıyor. Bu dengesizlik kendisini fiziksel olarak vücudun çeşitli organlarında belli ediyor. Kas gerginliği, asit birikmesi, hormonal dengesizlikler bunlar arasında sayılabiliyor. Shiatsu, diğer pek çok Uzakdoğu kökenli terapilerde olduğu gibi bu enerjinin düzenli akışını sağlamak için kullanılıyor. Shiatsunun kronik ve akut hastalıklara karşı iyi geldiği söyleniyor. Kronik hastalıklarda hastanın hayat kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabiliyor. Seans sonrasında hissettiğiniz huzurun dışında, kendinizi enerjik ve dinç hissediyorsunuz. Öncelikle kas dokusunun esnekliğini artırdığı için sertlikleri ve gerilmeleri gideriyor. Baş ve sırt ağrılarının giderilmesinde yardımcı. Kan akışını hızlandırıyor. İç organların çalışmalarını düzenlediği söyleniyor. Sindirim sorunlarına, romatizma ve kireçlenmeye iyi geldiği, uykuyu düzenlediği ve ruhsal açıdan rahatlama sağladığı belirtiliyor. Sürekli yapıldığında duruşu düzeltiyor. Shiatsu terapisti Ayşin Albayrak, ”Hastalıklar oluşmadan shiatsu yaptırmak, hastalığın önlenmesinde etkili” diyor. Yani hastalık henüz sizin fark edebileceğiniz türden sinyaller vermeden bir terapiste gitmek en doğrusu

 

SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru