24.08.2019
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
AŞKIMA ORTAK OLURMUSUN  

          AŞKIMA ORTAK OLURMUSUN

Hayatımızda bir sürü duygu yaşarız; üzüntü, sevinç, acı, keder, mutluluk gibi duygular. Aşık olma duygusu ise yukarıda saydığımız çoğu olumlu olumsuz duyguları içerisinde barındırır. Olumsuz duyguların da içinde olmasına rağmen hepimiz aşk duygusunu yaşamayı arzu ederiz. Aşkın birden fazla tanımı vardır, duygu patlaması, mantıksızlık, tutku vs. gibi birden fazla tanımlar. Peki biz ne olur da aşık oluruz?

Ahmet ile Ayşe iş toplantısında arkadaşları vesilesi ile tanışmış ve kısa zamanda birbirlerinden etkilenmişlerdir. Tanışma esnasında Ahmet hız tutkusundan ve araba yarışlarına katıldığından bahseder. Ayşe: "Ben de çok severim araba yarışlarını" der, hatta Formula 1 yarışlarını takip ettiğini anlatır. Ahmet bu sözler karşısında şaşırır, "bayanlar genelde böyle yarışlara pek ilgi göstermezler" der. Ayşe’nin bu hobisi Ahmet’in çok hoşuna gider ve tebessüm ederek; böyle bir ortak noktamızın olması çok hoşuma gitti diyerek değerlendirir. Filmlere olan ilgisinden bahseder Ahmet, "özellikle polisiye filmler ilgimi çeker" der. Ayşe şaşkın bir ifade ile ‘’benim de’’ diye karşılık verir. Konuşmalar devam ederken Ayşe tenise olan ilgisini, küçük yaştan beri amatör olarak ilgilendiğini ve fırsat buldukça tenis oynamaya özen gösterdiğini anlatır. Ahmet ‘’ Ben de severim tenisi ama hiç fırsatım olmadı oynamak için, tabii seninle karşılıklı oynamayı çok isterim’’ der. Toplantı sonlarına doğru telefon numaralarını alarak bir sonraki hafta tenis oynamak için sözleşirler.

İkisi de ayrıldıktan sonra aralarındaki ortak noktaları düşünüp ve birbirlerinde hoşlandıkları ortak noktalarını kişiliklerine atfederek "ondan çok hoşlandım" gibi bir değerlendirmede bulunurlar. Oysa ki hoşlandıkları sadece ortak olan davranışlarıydı, kişilikleri, benlikleri değildi hoşlandıkları. Ahmet’in araba yarışlarını sevmesinden hoşlandım, tenise olan ilgisinde hoşlandım, polisiye film sevmesinden hoşlandım, sonuç; Ahmet’ten hoşlandım. Bazı yönlerini baz alarak geneline, benliğine atıfta bulunmaktadır.

Belli bir zaman sonra Ahmet ve Ayşe aralarındaki ortak noktaların vermiş olduğu hoşlanmanın etkisiyle ilişkiye başlarlar. Güzel geçen ilişkileri birbirlerinin daha farklı yönlerini tanımalarıyla derinleşir. Ayşe ve Ahmet birbirlerinde hoşlarına gitmeyen, yani ikisinin ortak olmayan noktalarını keşfeder. Ahmet Ayşe’nin hoşuna gitmeyen bir tarz müzik dinlemesini şaşkınlıkla karşılar, "Ayşe, böyle bir müzik dinlemen benim hoşuma gitmedi" diye değerlendirir. Daha sonra Ayşe’nin Arjantin danslarına olan ilgisi Ahmet’in hoşuna gitmez. Birbirlerini daha iyi tanıdıkça farklı yanlarını keşfetmeye başlarlar ve bir süre sonra birbirlerine karşı olan hoşlanma ve aşka karşı şüpheyle yaklaşmaya başlarlar. İkisi de birbirleri için "şimdi bu bilmediğim özelliği de nerden çıktı, hiç böyle değildi" diye iç konuşmalara başlarlar. Bunları düşünmekle geçen zaman içinde düşünceleri iyice olumsuzluğa doğru yönelir.

Bir gün Ayşe Ahmet’e "sen çok değiştin ben eski Ahmet’i istiyorum, bu sen değilsin" gibi konuşmalarla artık onu sevmediğini söyler. Başta yaptıkları yanlış yorumlamayı sonunda yine yaparlar ve birbirlerinin hoşlarına gitmeyen yönlerini (dinlediği müzik tarzını sevmiyorum, ilgilendiği dansı sevmiyorum) davranışlarını birbirlerinin kişiliğine atfederek aslında sevmedikleri davranışları yine benliklerine, kişiliklerine atfederek ‘’O’nu sevmiyorum’’ sonucuna varırlar.

Ahmet’in sevmiş olduğu yönleri, davranışları hala durmaktadır. Hız tutkusu, tenise olan ilgisi, polisiye filmle ilgili düşünceleri devam etmektedir ama bu sefer öne çıkan onun hoşlanmadığı davranışları ve kişiliğine atfedilen değer nedeni ile duyulan hoşlanmama durumu.

Acaba bizler birine aşık olup ondan hoşlanırken kişiliğe, benliğe mi yoksa davranışlara göre mi değerlendiririz?

İstisnalar olmakla birlikte insanların ortak noktaları bir ilişkiyi başlatma ve bitirme sürecinde ilk sıralarda yer alıyor. Her insanın kendi beyni ve kendi düşünme süreçleri olduğuna göre farklılıkların olması en doğal sonuçtur. Hiçbir insan birebir aynı değildir, ilişkinizde % 100 aynılık aramayın. Partnerlerdeki farklılıkları siz farklı düşünseniz bile kişiliğine atfetmeden önce onun da bir beyni olduğunu ve bire bir aynı olmayacağınızı kabul etmenizde fayda vardır.

Benimkilerinden farklı düşünceleri olması çok doğal, onun açısından bakarsam ben de aynı durumdayım, farklılıklarımızı hoşgörü ile karşılayıp birbirimizi anlamalı ve farklılıklarımızla birbirimizi kabul etmenin önemini anlamalıyız. Eğer bu düşünce yapısında olursak olası farklılıklardan çıkabilecek olumsuz düşünceleri engellemiş olacağız. Böylece çok güzel giden bir ilişkimizi, ilişkinin bütününü ele alınca bu bütün karşısında küçük denebilecek farklılıklar yüzünden ilişkimizi yok etmemiş olacağız.

Hayatınızı birleştirmek için her alanda mükemmel uyumunuz olan bir kişiyi bekliyorsanız, bütün hayatınızı beklemekle geçirebilirsiniz. Şimdi yapacağınız şey beklemeyi bırakıp ayağınıza gelen fırsatları enine boyuna değerlendirip, farklılıkları hoşgörü ile karşılamaktır. Unutmayın her bireyin kendi yararını gözeten bir beyni vardır. Yarar gözeten beynimizin farklı beyinlerle çatışması kaçınılmazdır. İki beyin de yarar dünyasından fedakarlık yapıp bir adım geri çekilip kendi ilişkisinin yararını gözeten ortak yarar alanı açabiliyor ve geri kalan alanları da hoşgörü ile kabullenebiliyorsa, çatışmalar büyük olumsuzluklara yönelmeden yok olacaktır. Kıvılcım çıkacak ama ateş yanmayacaktır.


 

SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru