22.08.2019
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
NATUROPATİ  

NATUROPATİ

Naturopati,organizmanın kendi sağlığı açısından her zaman en uygunçözümü kendiliğinden bulacağı ilkesine dayalı bir tedavi yöntemidir. Hastalıkların, bazı dış etkenlerin organizmanın dengesini bozması sonucu geliştiğini anlatır. Yönteme göre bu etkenler ortadan kaldırıldığı takdirde kendi kendini iyileştirici güçle yeniden sağlıklı bir hale gelmek mümkündür.

Teorisi ve tarihi gelişmesi

Naturopatinin kökenleri antik yunanda yaşamış ve sağlıklı beslenme, yeterli dinlenme ve egzersiz yapmanın sağlığın temelleri olduğuna inanan hipokrata kadar gider. Hipokrat aynı zamanda tedavilerin vücudun doğal iyileşme yeteneğini uyarması gerektiğine inanırdı. 19. yüzyılda Avusturyalı rahip Kneipp ve alman Preissnitz bu fikri geliştirip modern naturopatinin temel kuramlarını ortaya koydular:

• Doğal şifa - vücudun kendini iyileştirme kapasitesi vardır
• Doğal hijyen - vücudun sağlıklı kalmak için 
temiz hava ve suya, düzenli egzersiz ve taze gıdaya ihtiyacı vardır.

1890’larda bu fikirler Amerika kıtasına geldi ve burada ilk naturopatik okul kuruldu.

Naturopati ilkeleri, bedenin kendini iyileş¬tirme yeteneği olduğunu ileri sürer, hastalık belirtilerinin bedenin kendini düzeltme girişimi olduğunu ve baskılanmaması gerektiğini söyler. Tedavi daha kötü bir zarar vermemeli ve hasta¬lığa göre değil de kişiye göre düzenlenmelidir. Tedavinin temel hedefi hastaları kendi sağlıklarına önem vermeleri için eğitmektir.

Naturopatide hastalık, bir organizma gerektiği gibi işlev yapmadığında doğal ola¬rak ortaya çıkan bir durumdur ve amaçları bu¬nunla savaşmanın en iyi yolunu ortaya çıkar¬maktır. Sağlığı geri kazanmak için, bedenin kendi doğal iyileşme güçlerini desteklemek üzere çeşitli terapiler kullanırlar. Naturopatlara göre, iyi bir sağlık için temel gereksinimler, temiz hava, temiz su, hafif egzersiz, gevşeme ve iyi bir diyettir. Hastalığın nedenleri kimyasal, mekanik ya da psikolojik olabilir.

Ne için kullanılır?

Bir naturopatın tedavi şekli doğrudan şikayet ile ilgilenmek yerine vücudun doğal savunma mekanizmalarını kuvvetlendirmek olacaktır. Bir naturopat aracılığıyla görmeniz olası tedavilerin başında hidroterapi ve beslenme terapisi gelir. Beslenme terapisi oruç tutmayı, özel diyetleri, belirli besinlerin ortadan kaldırılmasını ve birlikte bedenin dinlenmesine ve zehirleri uzaklaştırmasına olanak tanıyan kaynamış içecekleri kapsar. Bu önlemler geçicidir, ancak uzun süreli diyet değişiklikleri de önerilebilir. Ek besinler ve bitkisel yada homeopatik ilaçlar da salık verilebilir. Hidroterapide sıcak – soğuk banyolar, kaplıca tedavileri vardır. Dolaşımın ve lenfatik sistemin uyarılması için bitkisel kompresler, kuru cildin ovalanması gibi yöntemler uygulanır. Naturopatlar, osteopati, masajla tedavi ve Alexander Tekniği gibi tedavileri kullanarak fiziksel ve hareketle ilgili sorunları tedavi eder¬ler. Kas gerilimini hafifletebilen özel yumuşak doku teknikleri, eklemlerle birlikte bedenin herhangi bir kısmındaki serbest hareket konu¬larında deneyimlidirler. Hastaya evde uygulamak üzere egzersiz tavsiye edebilirler. Psikolojik durumunuza yar¬dımcı olmak için, meditasyon ve gevşeme öğ¬retebilir nefes egzersizlerini kullanabilirler. Naturopati, yaşı ve şikayeti ne olursa ol¬sun, herkes için yararlı olabilir ve önleyici ola¬rak da kullanılabilir. Kronik yorgunluk sendromu, alerjiler, saman nezlesi, astım, migren ve baş ağrıları sık olarak kullanıldığı durumlardır.

Süreç

Naturopatlar tanı için, tansiyon ölçümü, kan ve idrar tahlili, solunum testleri gibi bilinen tıbbi teknikleri ve iridoloji gibi (irisin incelenmesi) alternatif teknikleri kullanırlar. Ayrıca, tüm alternatif tıp uygulayıcıları gibi onlar da, ayrıntılı tıbbi geçmişinizin bilmek, yaşam biçiminize derinlemesine bir bakış ile var olan zihinsel durumunuzu anlamak iste¬yeceklerdir. Tedavi sırasında, belirtilerinizi geçici ola¬rak daha da kötüleştiren bir "iyileşme krizi" geçirebilirsiniz. Naturopatik açıdan bu iyi bir işarettir; çünkü, tedavinin işe yaradığını gösterir.


SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru