03.08.2020
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
MEDİTASYON PRENSİPLERİ  
MEDİTASYON PRENSİPLERİ
Gunumuz sartlarinda streside beraberinde getirmektedir. Bunun sonucunda da bir cok cesitte rahatsizliklar ortaya cikmaktadir. Iste bu olumsuz etkiyi ortadan kaldirmak icin Meditasyon tekniginin faydali olacagini belirtmistim. Fakat, bu meditasyonu gerceklestirebilmek icin bazi kisisel ozelliklerede sahip olmamiz gerekmektedir.
Meditasyonun ozellikle 2 onemli amaci vardir.
 1. Farkındalık
 2. Iyileşmektir.

Farkındalık sadece kişilerin dikkatlerini yoğunlaştırmasını ve olayları olduğu gibi görebilmelerini gerektirir. Hiç bir şeyi değiştirmenizi gerektirmez.

İyileşmek ise kişinin kendisi ile ilgili bilgileri iyi-kötü ayırımı yapmadan olduğu gibi kabul etmesi demektir, bütünleşmek demektir. Bunların hiç birisi zorlama ile yapılamaz. Cunku zorlamak, aksine gerginlik ve rahatsızlık yaratır.

Meditasyon çalışmasının işe yaraması için yedi temel kural var.

Bunlar:

 1. yargısız olmak,
 2. sabırlı olmak,
 3. acemi zihniyeti ile başlamak,
 4. güven duymak,
 5. zorlamamak,
 6. kabul etmek
 7. serbest bırakmak
 • Yargısız olmak,

Meditasyon, gozlemleyen bene ulasmak yani kendi tecrübelerinize ve yaşamınızdaki olaylara uzaktan bakarak izlemeyi başarmak demektir.Ego bilincinin kendine ait dogrulari ve yanlislari vardir. Eger kendimizi gozlemlersek yaşamınızdaki olayları sürekli yargılamakta olduğunuzu bilinçli olarak farkederiz. Iste bu yapıdan kendinizi kurtararak oz bilincimize ulasabiliriz.

 • Sabirli olmak,

Sunu unutmamak gerekir ki, her olusumun bir surei vardir. Tohum topraga duser dusmez nasil hemen mahsulu alinamazsa istedigimiz sonuclarda bazen hemen olmazlar. Burada yapilmasi gereken aceleci davranmamak ama hizli hareket edilebilinir.

 • Guven Duymak

Kendinize ve duygularınıza karşı güvenmeyi öğrenmek meditasyonun amaclarindan biridir. Ego bilinci kendini bedenle ifade ettigi icin her an kendisini "dusman " bir dunyada saldiriya ve zedelenmeye acik olarak algilar. Ote yandan, oz varlik ise tam tersine inanir. Yani, o her seyle bir oldugu inancindan dolayi korkulacak bir seyin olmadigini bilir.

 • Acemi Zihniyet ile Baslamak

Ego gozumuze cektigi perde ile her seyi kendi programina gore yorumlar. Bundan dolayi, ornegin yakin bir seyi cok uzakta bile gorebiliriz. Buna karsin, oz bilinc acemiz zihniyet ile olaylara baktigi icin olaylari daha derinlemesine gorur. Olaylara karsi daha objektif bakis vardir.

 • Zorlamamak

“Simdi rahatlayacağım”, “şimdi streslerimden kurtulacağım” yada “şimdi daha iyi bir insan olacağım” şeklinde düşünürseniz zihninize ne yapmanız gerektiğine dair bir fikir yerleştirirken, şu anda iyi olmadığınız fikrini yaratırsınız. “Eğer daha sakin olmayı başarsaydım, daha zeki olsaydım, daha hızlı olsaydım, daha şanslı olsaydım, daha sağlıklı olsaydım, o zaman daha iyi olurdum.” gibi dusunceler zihinde belirir. Meditasyonda zihninize gelen düşünceleri uzaktan izlememiz gerekir.

 • Kabul etmek

Ego her seyin kendi kucuk cikarlarina uygun bir sekilde gelismesini ister ve aksi durumda tepki gosterir.Kizarak, uzulerek ve ofke duyarak enerjisini azaltir ve gucsuzlesir. Oysa, ozbilinc olana teslim olur ve onunla uyum icinde akar. Bu da daha buyuk bir zeka ile isbirligi yapmak, ona guvenmek ve teslim olmaktir. Sunu unutmamak gerekir ki, kabul etmek sadece gerçekleri olduğu gibi görebilmeniz demektir. Boylelikle hayatimizdaki olaylari karsi gercekci degerlendirmeler yapar ve dogru cozum yollarini bulabiliriz.

 • Serbest birakmak

Bazı düşünceler, duygular yada olaylar vardır ki zihnimiz bir türlü gitmezler.Zihnimiz bu duygu ve dusuncelerin tutsagi olmustur. Meditasyon calismasinin gereklerinden biri ise her duyguyu o an içinde yaşamaya gayret göstermek önemlidir.

SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru