03.08.2020
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
MEDİTASYON ÇEŞİTLERİ  
Farklı Meditasyon Teknikleri Nelerdir?
Meditasyon tekniklerinde belirtilen yontemlerde kavram kargasasi yasandigindan bunlar net bir sekilde gruplanmamistir. Kisaca, meditasyon çeşitlerini 3 ana başlıkta toplamak dogru olur.
  1. Kontamplasyon Teknikleri
  2. Derin düşüncelere dalma Konsantrasyon Teknikleri
  3. Yoğunlaşma Sakin Uyanıklık Tekniği (Transandantal bilinç)

1.Kontamplasyon Teknikleri: Tefekkür diye de adlandirilan bu teknik ceşitli konularda derin düşüncelere dalmayi kapsar. Dua Teknikleri ,Afirmasyon Teknikleri, Kendi Kendini Şartlandırma, İmajinasyon Teknikleri, Vizualizasyon Teknikleri, Relaksasyon Teknikleri bu gurubun icindedir. Burada seçilen bir konu üzerinde zihinsel düşünceyi toplayip konu ile ilgili farklı düşüncelere dalma esastır.

2.Konsantrasyon Teknikleri : Yogunlasma diye de adlandirilan bu meditasyon teknigi , genelde zihnimizde süregelen rastgele düşünce aktivitesinin ötesinde dikkatimizi yöneltip konsantre olduğumuz birşey içerir. Bu katı bir nesne veya bir resim, ses,hareket, solunum yada yönlendirilmiş imgeleme olabilir.Bunun icin bir mum alevi , çiçek veya resimler kullanabilir.

3.Sakin Uyanıklık Tekniği : Çabasızlık Tekniği veya Transandantal Bilinç diye de adlandirilan bu teknik "Çabasızlık" ilkesine dayanır. Meditasyon (Sakin Uyanıklık ) ‘’Sakin Uyanıklık’’ (S.U) tekniği sade, kolay ve bilimsel araştırmalarla yararları kanıtlanmış bir zihin dinlendirme tekniğidir. Zihinsel fonksiyonlarımızın aracı olan merkezi sinir sistemi, hem yorgunluk ve stresten en fazla etkilenen, hem de bu olumsuz etkinin diğer organlarımıza göre çok daha fazla kalıcı oldugu yerimizdir. Diger bir deyisle, stres birikiminin olmasi zihinsel fonksiyonlarımizin giderek bozulmasına yol açar. Dolayisiyla, pek çok hastalıkta zihinsel etkenler temel neden oldugu ortaya cikmakta ve insanlar merkezi sinir sistemimizin ve onun fiziksel fonksiyonlarının beden sağlığımız üzerendeki önemini gun gectikce daha iyi anlamaktadirlar.Su bir gercektir ki, zihinsel stres birikimi hastalıklara yol açmasa dahi, zihin-beden potansiyelinin gelişmesini ve gerçekleşmesini engellemektedir. Bunun icin yapilmasi gereken ise, kisinin uyku, rüya ve uyanık hallerine ilave olarak dördüncü bilinç durumu ‘Sakin Uyanıklık’ halinin deneyimlemesidir. Yani kisi sabah ve akşam 15-20 dakika sakin uyanıklık halini düzenli olarak gerceklestirmelidir. Boylelikle, merkezi sinir sistemimiz giderek birikmiş olan streslerden arınır. Sonucta, stresten arınan merkezi sinir sisteminin solunum, dolaşım, sindirim, iç salgı bezleri ve tüm bağışıklık sistemi üzerindeki düzenleyici ve kontrol edici etkileri çok daha kusursuz ve iyi olur. Zihnin tüm çabaları terk ettikten sonra ulaştığı en sade, en doğal durumu olan çabasızlık ya da sakin uyanıklık olarak isimlendirdiğimiz bir bilinç durumunu deneyimlemesi esasına dayanır.

Hangi yöntemi secmeliyim?
Herkes için doğru bir meditasyon tekniği maalesef yoktur. Uygulamalar gostermistir ki bazı teknikler belli insanlar için daha iyiyken diğerleri başkaları için daha iyidir. Dolayisyla kendiniz sizin için yararlı olanı deneyerek bulacaksiniz.
SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru