Mutfaktaki kötü kokulara son

Birbirinden lezzetli yemekleri pişirdiğiniz mutfağa istenmeyen kokular sinmiş olabilir. Hemen üzülmeyin bunun da çaresi var. Tabak ve çatallardaki balık kokusunu çıkarmak için yıkama suyuna bolca kahve telvesi atarsanız sorunun çözümlendiğini göreceksiniz. Lahananın pişerken pek de hoş olmayan kokusunu önlemek için tencerenin içine biraz ekmek içi koymanız yeterli. 

İşte ev hanımlarının mutfakta işlerine yarayacak pratik bilgilerden bazıları: 
Soğan kokusunu ellerinizden çıkarmak için evvelden haşladığınız patatesi mutfaktaki işiniz bitince elinize sürerek beş dakika kadar ovabilirsiniz. Ellerdeki sarımsak kokusunu çıkarmak için de avucunuza biraz tuz alıp hafifçe nemlendirdikten sonra iyice ovalayın. Sabunla da iyice yıkarsanız sarımsak kokusundan eser kalmadığını farkedeceksiniz. Hatta soğan ve balık kokusunun da... Soğan soymaya başlamadan önce parmaklarınızı sirkeye batırırsanız kokunun elinize bulaşmadığını göreceksiniz. 

Balık kokusunu tabaklardan çatallardan bıçaklardan çıkarmak hiç kolay olmaz. Bunun için yıkama suyunun içine bolca kahve telvesi atın. Telve balık kokusunu emecektir. Sonra bildiğiniz gibi bolca suyla durulayın. 

Kaz ördek ve av hayvanlarından eti ağır kokulu olanlarının bu kokularını gidermek için unla ovalamak ve yarım saat kadar unun içinde bırakmak lazımdır. Av etinin hangisi olursa olsun fırında pişirmeden önce evvela haşlamalı sonra soğan suyu tuz biber arzu edilen baharatı karıştırıp haşlanmış etin etrafına sürmeli en son olarak da yumurta sarısını yoğurtla karıştırıp eti bu karışıma bulayıp yağlanmış tepsiye koyup fırına sürmelidir. 

Karnabaharın haşlama suyuna bir miktar süt katarsanız kar gibi beyaz olduğunu hem de kötü kokmadığını farkedeceksiniz. Kereviz pişirirken kokusunu almak için içine biraz lahana turşusu koyun. 

Lahananın pişerken pek de hoş olmayan bir kokusu vardır. Bunu önlemek için lahanayı pişireceğiniz tencerenin içine biraz ekmek içi koymak yeterlidir. Yemeğe karışmaması için ekmek içlerini küçük temiz bir torba içinde koymanız sonra alıp atmanız da size büyük kolaylık sağlayacaktır. 

Uzunca süre kullanılmayan eski çaydanlıklar zamanla pek de hoş olmayan bir koku edinirler. Bunu önlemek için en kolayı içine bir parça kesme şeker koymaktır.