21.05.2019
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER  
Dikkat edilmesi gerekenler

İlk olarak meditasyon yapmaya başlayanlar, kişi aklı kontrol etmeye çalışmadan aklı sakinleştirmeyi ve rahatlatmayı öğrenene kadar sessizce, rahatça oturup tekniği uygulamada biraz sıkıntı yaşayacaklardır. Bu şimdiye kadar bir vahşi at gibi istediği şekilde koşmasına izin verilmiş, kontrolsüz bir atın eğitilip, binicinin rahat kullanımı için eyerlenmesine benzetilebilir. Vahşi at ilk olarak buna direnecek ve tepki verecektir fakat binici kararlılığını ve iyimserliğini, sevecenliğini güçlü bir şekilde korudukça, güven, sevgi ve saygı oluştukça bu kolayca gerçekleşecektir. Yani sıkıntı olacaktır fakat yolu bilen bir kişinin rehberliği ve yardımı ile samimi ve istekli bir yaklaşım ile meditasyonun hiç bir yan etkisi veya zararı olamaz. 

Yukarıda bahsedilen zorluk aşılıp, meditasyonun ve dolayısı ile rahat sakin bir oluş hali kişi tarafından tadıldı mı, ilk zamanlarda bu rahatlığı ve sakinliği bırakıp tekrar hayata dönmekte zorlanılabilir. Fakat bu durum, kişinin yoga yaparak veya aktif meditasyonu öğrenerek, meditasyon halinde yakaladığı dikkati, rahatlığı ve sakinliği faaliyet içerisindeyken de korumayı öğrenmesiyle aşılabilir.


Meditasyon prosesine yardımcı olabilecek faktörler:

  1. Doğru tasavvur (fikirler oluşturma işlemi)

Uğruna çalışacak saygıdeğer bir ideal olmazsa, meditasyon yararlı olmayacaktır ve uzun vadede zararlı dahi olabilir çünkü meditasyon ile elde edilecek enerji ve güç egoist (evrenin kanunlarına karşı) kazançlar elde etmeye yönlendirilirse bu kişi için olumsuz sonuçlar doğuracak ve kişi umursamaz cahilliğin (illüzyonun) girdabının daha da derinliklerine sürüklenecektir.

  1. Sağlıklı beslenme
  2. Temizlik
  3. İyi bir çevre
  4. Yemekten sonra hemen meditasyon yapmamak
  5. Devamlılık
  6. Haftada bir gün dünyasal olaylardan kendini çekmek
  7. İyi oluş hali için gerekli ilave yedi faktör:

a- Temiz hava

b- Saf su

c- İyi ve taze besinler

d- İç ve dış egzersiz

e- Güneş ışığı

f-  Dinlenmek

g- Konsantrasyon ve aklın gücünün iyi kullanımı

 

Sessizlik, oruç tutmak, iyi bir ortam, arınma, ve temiz sağlıklı bir vücut, güçlü ve sakin bir akıla sahip olmaya yardımcıdır. 

Meditasyon ile yapılmayacaklar:

 

1-     Meditasyon kişinin kendini toplumdan soyutlaması değildir. Bunun tam aksine toplumda faal olarak her türlü şeytani etkilerin üstesinden gelmek için bir mücadeledir.

2-     Meditasyon yaparak “ben senden daha iyiyim” gibi yanlış bir ego oluşturulamaz. Bu hem kişiye hem de diğerlerine yarar getirmez.

3-     Meditasyon sorumluluktan kaçmak için kullanılamaz.

4-     Meditasyon diğerleri ile ilişkilerden kaçmak için kullanılamaz.

5-     Meditasyon ayrım yaratmak için kullanılamaz.

6-     Meditasyon güçler elde etmek için veya dünya ötesi tecrübeler yaşamak için kullanılamaz, bu meditasyonun amacı değildir. Herhangi bir tecrübe kendiliğinden gelirse, doğal olarak, bu tamamdır. Her tecrübe kişiye özeldir ve herhangi özel bir durum yaşamadan ve sadece meditasyon içerisinde mücadele ederekte kişi kendini daha derinden tanımayı başarabilir ve bu amacı gerçekleştirmekten kendini alı koyan güçleri ve durumları aşabilir. 


Meditasyon yapmak için tek bir oturuş pozisyonu yoktur. (Çoğu Lotus pozisyonunu tercih etsede.) Aslında çocuklar yürürken meditasyonu daha çabuk ve kolay öğrenirler. Ve tekrar belirtmek gerekir ki bir kişi pasif meditasyonda yeterince ustalaştığında ve durumu kavradığında, bu kişi için yapılan her türlü eylem yada faaliyet meditasyon olabilir.

Meditasyon yapmak için en uygun olabilecek saatler sabah erken ve akşam yatmadan önce olabilir.  (örneğin, sabah 5:30 ve akşam 9:00 gibi).

SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru