11.08.2020
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
AMAÇ  
Amaç

Meditasyon kısaca aklı sakinleştirmek ve iç dikkati arttırmak için kullanılan tekniklerin tümü olarak özetlenebilir. Kısaca meditasyonun amacı, devamlı surette dış dünyaya akan dikkatin ve bilincin odaklanması aracılığı ile aklın sakinleştirilip, rahatlatılarak kişinin kendisini ve durumunu derinlemesine tanımasına, kavramasına imkan sağlamaktır.

Meditasyon yapmak için illaki belirli bir pozisyonda oturmak, durmak, belirli bir kelimeyi tekrarlamak ya da belirli bir tekniği takip etmek gerekli değildir. Bazı oturuş biçimleri ve bazı teknikler diğerlerine göre daha etkili, zor ya da kolay olabilir ama nihai amaç kişinin kendi iç dünyasını, öz enerjisini tanıyabilmek, anlayabilmek için aklı sakinleştirmektir.Dolayısı ile aklı sakinleştirip kişinin kendi iç dünyasını ve iç dünyası ile dış dünya arasındaki ilişkinin bütünlüğünü tanımasına yardımcı olacak her türlü aktivite meditasyon olarak adlandırılabilir.

Öte yandan bilinçsiz bir halde de olsa herkes meditasyon yapar çünkü hepimiz uyuruz. Uyurken beyin dalgalarımız yüksek seviyede işleyen Beta seviyesinden Alfa, hatta Teta veya daha derin ve yavaş frekanslara düşer. Dolayısı ile herkes meditasyon yapar çünkü meditasyonda oluşan durumda aynıdır, tek fark meditasyonun amacının bunu bilinçli bir şekilde kişi farkında iken gerçekleştirmek olmasıdır. Su ısındığında kendiliğinden buharlaşır ve sadece havaya karışır. Ortaya çıkan enerjiyi belirli bir işte kullanmak için bir buhar motoru gibi bir düzenek gereklidir. Bilinçli meditasyon kişiye enerjinin kullanılabilmesi için gerekli olan düzeneği sağlar.

Aklı sakinleştirmek ve bu rahatlık içerisinde aklın gerçek anlamda kontrolünde olmak, net bir akıla sahip olmak ve elde edilen anlayışı ve enerjiyi kullanmak bilinçli bir şekilde öğrenildiği zaman, güzel, hem kişiye hem de çevreye yararlı sonuçlar doğurabilir.

Meditasyon bir ibadet şekli olarak görülmemelidir. Meditasyon daha çok ibadetin kaynağının özümsenmesi ve kişinin bu bütünlüğü içinde ve dışında bir olarak algılama farkındalığına ulaşmak için bir prosestir.

Dua etmek Yaradan’a konuşmak ise, meditasyon yapmak O’nu kendi içimizde dinlemektir denebilir!

Her türlü dini inanca, felsefeye yada görüşe sahip kişiler kendilerine en uygun olan, aklı sakinleştirmede kendilerine en fazla yardımcı olacak şekilde meditasyon yapabilir. Pasif meditasyon anlaşıldığında, rahat ve tek noktaya odaklanmış bir şekilde kitap okumak (kutsal kitapları okumak), bahçe ile uğraşmak, sakin bir yolda araba sürmek, bir müzik aleti çalmak yada herhangi bir aktivite dahi bir kişi için meditasyon olabilir."Hiçbir şey yapmadığınız zaman -bedensel ve zihinsel olarak, hiçbir düzeyde-- tüm eylemlere son verdiğiniz zaman, sadece kendiniz olduğunuzda, yalnızca var olduğunuzda, meditasyon budur. Bunu yapamazsınız, bunu uygulayamazsınız, yalnızca anlarsınız.

Sadece var oluş için vakit bulduğunuz her fırsatta, tüm işlerinizi bırakın. Düşünmede bir iştir, dikkatini yoğunlaştırma da... Eğer bir an hiçbir şey yapmaz, bütünüyle gevşeyip yalnızca kendinize odaklanırsanız, bu meditasyondur. Bir kez bu beceriyi kazanınca, bu durumda istediğiniz kadar kalabilirsiniz; sonunda, günde yirmi dört saat dahi bu durumda kalabilirsiniz.

Bir kez varlığınızın rahatsız edilmeksizin kalabildiğinin farkına varınca, varlığınızın irkilmeyeceğinin uyanık anlayışı içinde yavaş yavaş bazı işler yapmaya başlayabilirsiniz. Meditasyonun ikinci bölümüdür bu-- önce, tam olarak nasıl olmanız gerektiğini öğrenir sonra da küçük eylemleri bu şekilde gerçekleştirmeyi öğrenirsiniz: Odaklanmış, rahat, sessiz, sakin  bir halde yeri silmek, duş almak gibi. Daha sonra karmaşık işleri de yapabilirsiniz. Meditasyon eyleme karşı değildir. Yaşamdan kaçmanız da gerekmez. Yalnızca size yeni bir yaşam tarzı, bir bakış açısı, bir oluş hali sunar, öğretir: Tayfunun merkezi haline gelirsiniz. Yaşamınız sürer, gerçekten daha yoğun bir biçimde sürer -- daha sevinçli, daha berrak, daha önsezili, daha yaratıcı bir biçimde-- ancak mesafelisinizdir de, alçak gönüllü bir şekilde tepeden çevrenizde olup biten her şeyi gören bir gözcü gibi."

SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru