06.06.2020
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
KAZANMANIN YOLU MOTİVASYONDAN GEÇER  
Kazanmanın Yolu Motivasyondan Geçer


Çalıştığınız dersten verim alabilmeniz için bulunduğunuz ortam çok önemli. Sessiz, ışık ve ısısı iyi ayarlanmış bir ortam dersinize daha iyi motive olmanızı sağlayacaktır.

DERS çalışırken motivasyonu sağlamak 
başarıya giden yolda önemli bir adım. Öğrencinin çalışma ortamı elden geldiğince derli toplu, sessiz, ışık ve ısısı ayarlanmış olmalıdır. Yatakta, koltukta ya da kanepede uzanarak, müzik dinleyerek ya da televizyon başında ders çalışmak, aşırı sıcak ya da soğuk veya ışık düzeyi iyi ayarlanmamış ortamlar dikkatin toplanmasını engelleyeceği için ders başında geçenzamanın uzamasına dolayısıyla dersten alınan verimin azalmasına neden olacaktır. Sevilen ve ilgi duyulan bir konu, dikkatin ders üzerinde tutulmasına yardım eder. Belirli yerlerde ve gürültünün bulunmadığı ortamlarda çalışmak, sandalyede oturarak çalışmak, masada gerekli olan malzemelerin dışında başka bir şeyin bulunmaması, çalışma ortamının sıcaklığının uygun olması, dersleri belirli sıraya koyarak ders çalışmak dikkatin dağılmasını engelleyen yöntemlerden bazılarıdır. Dikkat dağıldığında önemli olan bunun farkına varıp zihnimizi yeniden çalışılan konuya yoğunlaştırabilmektir.
TEKRAR NEDEN ÖNEMLİ

ÇALIŞMAYA başlamadan önce, kendinize bir hedef belirleyin. Bir konuyu çalışırken okuma, yazma , anlatma gibi birden fazla öğrenme yöntemini kullanın. Çalışmaya başlamadan önce iyice dinlenin 
ve ders çalışmak için belirlediğiniz saatler içinde masanızın başından kalkmayın. Öğrenilen bilgiler zamanla unutulur. Ancak ÖSS veSBS gibi uzun bir hazırlık aşaması gerektiren sınavlarda, belirli periyotlarla yapılan tekrarlar bu unutmayı en aza indirecektir. Yeni öğrenilen bir bilginin %50’si 20 dakika sonra, %80’i ilk 24 saat içinde unutulmaktadır. Araştırmalar göstermiştir ki; 45 dakikalık bir çalışmanın ardından yapılan 5 dakikalık bir tekrar öğrenilen bilgilerin 1 gün, 1 günlük çalışmadan sonra yapılan 10 dakikalık bir tekrar öğrenilen bilgilerin 1 hafta, 1 hafta sonra yapılan 20 dakikalık tekrarlar 1 ay, 1 aylıkçalışmanın ardından yapılan yarım saatlik tekrarlar öğrenilen bilgilerin uzun süreli bellekte toplanmasına ve unutulmamasına yardımcı olur.

OLUMSUZ DÜŞÜNCELERİ UNUTUN

ÖSS 
ve SBS’yi kendiniz için olmazsa olmaz bir hayat meselesi haline getirmeyin. Bu durum sadece sınav hakkında olumsuz düşüncelere kapılmanıza neden olacaktır. Bu türden düşünceler kendinize olan saygınızın ve güveninizin azalmasına, kendinizi değersiz görmenize yol açabilir. Geçmişte yaşadığınız başarısızlıklardan ziyadebaşarılarınızı düşünün. Unutmayın sınavı kazanmak hayatta başarılı olabilmek, mutlu olabilmek için tek seçenek değildir.


Hedefe iyi odaklanın

KENDİNİZE mutlaka uzun vadeli bir hedef belirleyin 
ve bunu aşamalara ayırın. Örneğin bir öğrencinin uzun vadeli hedefi iyi bir mühendis olmak olabilir. Bunun ilkbasamağı İTÜ Elektronik Mühendisliğini kazanmak olmalıdır. Yine aynı yoldan devam edersek böyle bir öğrenci kendine Mayıs ayı için bir deneme sınavında alacağı puanı, daha öncesinde bu hafta belirli bir miktar soru çözmeyi ve bugün birkaç dersten birkaç konuyu bitirmeyi ve bunlarla ilgili testler çözmeyi hedef olarak seçebilir. Gördüğünüz gibi hedefi hep daha yakın ve başarması daha küçük parçalar halinde böldük.

Işığı görmek...


BiR BAŞARI ÖYKÜSÜ

4 Temmuz 1952 günü 34 yaşında bir kadın, Pasifik Okyanusu’na dalarak, Catalina Adası’ndan, 21 mil batıda kalan Kaliforniya’ya doğru yüzmeye başladı. Eğer 
başarılıolursa, bunun yapan ilk kadın olacaktı. Adı Florance Chadwick olan bu yüzücü, Manş Denizi’ni her iki yönde geçen ilk kadındı. O sabah su, vücudu uyuşturacak kadarsoğuktu ve sis o kadar yoğundu ki, beraberindeki tekneleri güçlükle seçebiliyordu. Milyonlarca insan televizyonlarından onu izliyordu, köpekbalıkları ve dondurucu soğuğun etkisini hiçe sayarak 15 saat yüzdü. Yakındaki bir teknede bulunan annesive antrenörü, karaya çok yaklaştığını ve devam etmesini söyledilerse de o, kendisini sudan çıkarmalarını istedi. Azimli yüzücü, Kaliforniya kıyısına yarım mil kala sudan çıkışının nedenini şöyle açıkladı: ‘Karayı görebilseydim başarabilirdim’. Vazgeçmesinin nedeni ne yorgunluk ne de soğuktu...Tek neden, sis yüzünden karayı görememekti. İki ay sonra Florance yine denedi. Su yine soğuktu, köpek balıkları yine vardı, sis yine her şeyin üstünü kapatıyordu. Ama bu kez Florance sisin ardında bir yerde kıyının olduğunu düşünerek yüzdü, sahili hayal ederek kulaçlarını attı ve başardı. Catalina Adası’nı yüzerek geçen ilk kadın unvanını kazandı. Hem de erkeklerin rekorunu iki saat farkla geçerek.

SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru