Yeni bir televizyon aldığımızda, beraberinde bize onu nasıl kullanmamız gerektiğini açıklayan bir kılavuz da verilir. Yeni bir elektrikli alet aldığımızda veya yeni herhangi bir şey aldığımızda onu nasıl kullanmamız gerektiğini anlatan bir talimat kitapçığı da alırız. Ama hayatımızın hiçbir döneminde kimse bize beynimizi nasıl kullanmamız gerektiği ile ilgili bir kılavuz vermedi. Böyle olunca beynimiz sık sık yapmasını istemediğimiz şeyleri yaptı. İstenmeyen düşüncelerimiz, davranışlarımız ve devam etmek istemediğimiz alışkanlıklarımız oldu. Ki onların ne kadar saçma olduklarını da biliyorduk, fakat beynimiz onları yapmaya devam etti.

Kendimizi mutlu etmek için beynimizi nasıl kullanacağımızı öğrenmeye başlamamız, hızla değişen dünyada önlenemez ve bir şekilde engellenemez bilgi akışı ile oldu. Dünya küçüldükçe hem bilgiye hem de problemlere daha yakındık artık. Bu yakınlık bizi daha hızlı ve kalıcı çözümler sunan yaklaşımları öğrenmeye ve “yaşamaya” itti. Ve pratik hayatta “işe yaradığını” gördüğümüz hipnozun, NLP’nin, Duygusal Zekâ’nın ve modern kişisel gelişime ait oluşumların güçlü bir savunucusu olduk. Yıllar boyunca onları tekrar tekrar kullandıkça bu modern psikolojik teknolojilerin insanların ve kurumların hayatını nasıl değiştirdiğini gördük. 

Burada sizlerle paylaşılacak olan bu teknolojilere ait bilgiler ve yöntemler, bilinçli izniniz olmadan, beyninizin kendi kendine istediği şeyleri yapması yerine, beyninizi yönetmek ve geliştirmek için size bir yol haritası sunacak. Bu bilgi ve yöntemlerin ana fikri, hayatınızda farkında olmadan edindiğiniz sizi sınırlayan programlanmaların kölesi olmanız gerekmediğidir. Ve ümit ediyoruz ki burada çeşitli becerileri, stratejileri ve teknikleri kullanırken keyifli zaman geçireceksiniz.

Burada yazılanların sevmediğiniz veya beğenmediğiniz tarafları olabilirken derinden ve harika bir şekilde sizinle uyuşabilir. Beyninizin kontrolünü elinize alırken ve öz saygınız için onu nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenirken amacımız yaşadıklarınızı veya becerilerinizi size zorla kabul ettirmek değil, sadece kolaylaştırmaktır. 

Kişisel gelişimde ve beyninizi kontrol etmede en önemli etkenlerden biri pratik yapmaktır. Her gün çalışmaya ve pratiğe zaman ayırmalısınız. Mutlu ve iyi hissetmek için beyninizin en elverişli şekilde çalıştığından emin olmak istersiniz değil mi? Atletler antrenman yapar ve becerilerini geliştirirler. Bizler de yalnızca becerikli değil, aynı zamanda mükemmel olmak istediğimiz birçok alanda bunu yaparız. Ve bunu yaptığınızda, beyninizi kullanmakta mükemmelleştiğinizde hayatınızı zenginleştirmek kaçınılmazdır. 

Tatilde... deniz kıyısında yürürken... ılık ve rahatlatıcı dalgaların... ayağınızı yıkaması gibi... bilginin de... sizi yıkamasına izin verin... derin bilinçaltı zihninize... girmesine izin verin... böylece... öğrendiğiniz şeyler... doğanız haline gelir... ve böylece... bu becerileri kullanırken... bilinçli olarak... düşünmenize gerek kalmaz... ve doğal halinizin... bir parçası haline gelirler... 

Egzersizlerin hepsini tamamlayanlar en çok başarıya ulaşanlar olacaklardır. Bu bilginin de diğer öğrendiğiniz fakat kullanmadığınız bilgilerle depolanmasına izin vermeyin. 

Egzersizleri yapın! Egzersizlerin size nasıl hissettirdiğine bakın ve gerçekten bir şeyler yaptığınızda bir teoriden daha kullanışlı hale nasıl geldiklerini görün. Sizlere beyninizi kullanarak inanılmaz şeyler yapmayı göstermek istiyoruz fakat bunu ancak siz talimatları doğru sırayla takip ederseniz ve egzersizleri yaparsanız yapabiliriz. Bunun için şimdiden size teşekkür ediyoruz ve bunları uzun vadede yaptığınızda bize teşekkür edeceğinizi biliyoruz.

Lütfen beyninizin farklı şeyler yapması için onu esneten bütün egzersizleri uyguladığınızdan emin olun. Ve mutluluğunuzu daha da arttırmak için yeniliklere açık olun. Eğer tüm makaleleri okur ve uygulamaları hafife alırsanız; o zaman kendinize olan saygınızın gelişimi zaten bulunduğu yer olacaktır. Eğer gerekli şeyleri yaparsanız kendinizi sınırsız mutluluğa açarsınız. 

Bu makaleler boyunca uygulayacaklarınız başarılarınızı damgalayacaktır. Eğer bir maraton için hazırlanıyor olsaydınız günde on metre koşarak hazırlanmazdınız, öyle değil mi? Yaptığınız şeyin sorumluluğunu kabul etmeli ve kendinizi biraz zorlamalısınız. Sizce bu noktayı yeterince açık vurguladık mı?

Bu egzersizlerle size herşeyin en güzelini diliyoruz ve bu kadar gelmişken gerçekten hak ettiğiniz mutluluğa ulaşabileceğinizi ve yapmak isteyeceğiniz değişiklikleri ve yenilemeleri yapabileceğinizi ve istediğiniz sonuçlara ulaşabileceğinizi biliyoruz.

Kendinize yatırım yaptığınız için kendinizi kutlayın. Yolunuz ve bahtınız açık olsun
...