Şu anda sahip olmadığınız, ama arzuladığınız şey nedir? Yeni bir iş mi? Yeni bir ilişki mi? Yeni bir ev mi? Düşünebildiğiniz her kategoride istediğiniz her şeyin bir listesini yapın. Sahip olmayı arzuladığınız her şey, rahat ettiğiniz alanın dışında kalır. Biraz kilo vermek ya da daha güzel görünmek mi istiyorsunuz? Öyle ise listenizdeki diğer şeyleri nasıl bulacağınızın yanıtını almışsınızdır. Einstein, “Aynı şeyi yapmaya devam ederek farklı sonuçlar beklemek deliliktir,” demiştir. Buradan da anlaşılacağı gibi, farklı sonuçlar istiyorsanız, farklı birşey yapmalısınız. 

Çoğu insanın durduğu nokta burasıdır. Bu kişiler, ya değişemeyeceklerini düşünürler ya da değişmemek için gerekçeler ileri sürerler. Her iki durumda da hiçbir yenilik olmaz. Değişim, pek çok insan için korkutucudur. Erkekler bunu kabul etmeyebilirler; ama değişim, onlar için de korkutucudur. Değişim, genellikle bilinmeyeni temsil eder. Bilinmeyenin yarattığı korku, tıkanıklığın en büyük nedenidir. Korkuyu tanıyabilir ve yenebilirsek, genellikle, korktuğumuz şeyin düşündüğümüz kadar kötü olmadığını fark ederiz. Bu durum, bazen yalnızca hoş değil, aynı zamanda heyecan vericidir! 

Değişim, birden olur. Değişmeye karar vermek, genellikle zaman alır, bazen yıllar sürer. Değişmenin en kolay yolu, bebek adımı sürecidir. Hedefinizi belirleyin, sonra da onu çok küçük ve kolay yapılabilir işlere bölün. Bugün kesinlikle bitirebileceğiniz birşeyi seçerek işe başlayın. Bu, bir telefon numarasına bakmak kadar kolay olabilir. Numarayı çevirmeniz bile gerekmez. Yalnızca numaraya bakın. Numarayı çevirmek istediğinizi fark edebilirsiniz; ama amaç, yalnızca numaraya bakmaktı. Küçük hedefinize ulaştığınızda, bilinçaltınızı sizinle birlikte çalışmak üzere yeniden eğitirsiniz. Yaşamımızın büyük bir bölümü bilinçaltımız tarafından yönetildiği için, bilinçaltını bilinçle uyumlu hale getirmek en iyisidir. 

Bazen, hata yapmaktan korktuğumuz için bir seçimde bulunmak istemeyiz. Seçmemek de bir seçimdir. Tıkanıp kalmanın bir başka yoludur. Ertelemek, kaçınılmazı geciktirmektir ki bu şekilde durum daha da kötüleşir. Neden seçeneklerinizi değerlendirmek, en iyisini seçmek ve eyleme geçmek için gerekli zamanı harcayarak kendinize yetki tanımıyorsunuz? Nahoş bir durum söz konusu ise neden bundan kurtulmuyor ve böylece iyileşme sürecinin başlamasına izin vermiyorsunuz? 

Kimi zaman değişimi yaşarken destek almak faydalı olur. Öyleyse bir destek ekibi kurun. Yapmak istediğiniz değişiklikleri destekleyecek insanları bulun. Çoğu zaman, size en yakın insanlar, aslında değişmenize karşı çıkanlardır. Dolayısıyla, kimi seçtiğiniz konusunda dikkat olun. Bir profesyonel, durumunuza en fazla ilgiyi gösterecek kişidir. Antrenör, eğitimci, terapist, arkadaş ya da aile bireyi, kim olursa olsun, bu kişilerin nasıl bir destek istediğinizi bildiklerinden emin olun. Hepimiz kendimizce destek isteriz. Bir plan ve destek sistemi oluşturur oluşturmaz, rahat alanınızdan dışarı adım atıp, neler bulacağınıza bir bakın. Büyük ihtimalle, hoş bir şaşkınlık yaşayacaksınız