Yaşamınızda daha fazlasını yapmak, yalnızca uzak ufuktaki hedeflerle ilgili değildir; aynı zamanda hemen bugün daha fazla zevk almakla ilgilidir. Bu ise şu anda programınızı temizlemenizle başlar. Böylece, gerçekten yapmak istediğiniz şeyler için daha fazla alan açabilirsiniz. 

Pek çok insan, günlük taleplerin içinde çıkmaza giriyor ve yarın yaşamlarının farklı olmasını umutsuzca istiyor. Sonuçta, her gün bir sürü iş arasında koşturup durmaktan, ellerindeki anın güzelliğinden tat alacak vakti bulamıyorlar. Bu da günlük temponun telaş ve kaygılarına tuz biber oluyor. Oysa, bu çarkın tersine çevrilmesi ve daha az koşturup daha az endişelenmek suretiyle yaşamdan daha çok zevk alınması gerekiyor.

Bugünden zevk almanın anahtarı –bir yandan geleceğe yönelik planları uygularken-, yaşama yaklaşımınızda saklıdır. Hemen şimdi bugün sizi keyiflendirecek birşey bulacağınıza karar verin. Bunun başlangıç noktası, istediğiniz şeye gün içinde zaman ayırmaktır.

Aşağıda, bugünden başlayarak yaşamdan daha çok zevk almanız amacıyla gün içinde zaman ayırmanıza yardımcı olacak üç ipucu yer alıyor:

Birşeyi kısın. 
Telaşlı ve “Hepsini yapmalıyım” diye ilerleyen günlük programınıza bir bakın. Siz de çoğu insan gibiyseniz, o günün programından hiçbir şeyi çıkaramayacağınızı düşünüyorsunuz. Ama, dikkatli bakın. Hiç kuşkusuz, gününüzü kalabalıklaştıran ve elenmesi gereken birşey bulabilirsiniz. Kesinlikle zorunlu olmayan her şey takviminiz söz konusu olduğunda pazarlığa tabi tutulabilir; iş bile! Elbette işe gitmek zorundasınız; ama oradaki saatlerinizi ya da belli bir görevi yerine getirmeniz için gereken zamanı ayarlayabiliyor musunuz? Belki de yıllar önce o zamanki yaşam şeklinize uyan bir aktiviteye başlamıştınız; ama artık, size uymuyor. Belki de bu aktiviteye yol vermenin zamanıdır. Belki “gerekli” aktivitelerinizi daha iyi düzenleyebilirsiniz. Örneğin, geçen hafta bakkala yaptığınız dört “hızlı” turu düşünün. Bakkal alışverişlerinizi tek bir seferde gerçekleştirerek zamanınızı daha verimli kullanabilirsiniz. Bu size epey zaman kazandıracaktır. Gün boyu elenebilecek ya da konsolide edilebilecek pek çok şey olduğunu göreceksiniz. Günlerimizin şimdiki gibi dolu olması gerekmediğini anladığımızda, daha az telaşa kapılıp daha az endişe edebileceğimizi görmeye başlarız. 

Takviminize yaptığınız her eklemeyi iyice düşünün. 
Farkında olmadan takvime “yalnızca bir şey daha” eklemek kolaydır. Kimi zaman bu, çocuğunuzun okulunda son dakikada oluşan gönüllü ihtiyacına “Evet” demenin bir sonucudur. Kimi zaman da başkalarının organizasyon eksikliğinin sizin daha çok çalışmanıza yol açmasına izin vermenin sonucudur. Ama önümüzdeki hafta şunu deneyin: Programınıza yapacağınız her yeni eklemenin, takviminize yerleşmek için “savaş” vermesini sağlayın. Programınıza söz konusu eklemeyi yapıp yapmamanız gerektiğini belirlemek için bazı sorular sorun: Önemli mi? Gerekli mi? Eklemezsem ne olur? Bunu eklemenin sonucu ne olacak? Buna yer açmak için neyi çıkarmam gerekecek? Şu anda takvimime eklenmeye değecek birşey mi? Yalnızca programınıza eklenmek için başarıyla “savaş” veren kalemler eklenmelidir. Başarıyla “savaş” veren demek, bu sorulara sizin açınızdan anlamlı yanıtlar veren demektir. 

Daha basit olan seçeneği tercih edin. 
Gerçekten istediğiniz şeyi yapabilmek için zaman ayırmanın bir yolu da aktiviteleri nasıl daha verimli yapabileceğinizi öğrenmektir. Verimliliği seçtiğinizde, sonuç iyi olacaksa ve daha az telaşa kapılıp daha az endişelenmeniz için size zaman tanıyacaksa, utanıp sıkılmayın. Örneğin, haftalık programınıza bakar ve yemek hazırlığının çok zaman aldığını görürseniz, yemeği daha önce, hafta sonu, pişirip dondurmayı, hafta içinde de bu dondurulmuş yemekleri ısıtmayı deneyin. Haftada birkaç gün hazır yiyecek (ama yine de sağlıklı!) almayı, hatta size özel bir aşçı tutmayı da düşünebilirsiniz. Hedefiniz, yiyecek iyi birşeyiniz olmasıdır. Bu işi her gün fiziksel olarak yapmak zorunda kalmadan çözebilirseniz, masaya yemek koymanın başka yollarını bulmak suretiyle daha verimli olmanın bir avantajı da ailenizle daha kaliteli zaman geçirme ödülü olabilir. 

Bu üç ipucu, bugünden itibaren yaşamdan daha çok zevk almanıza yardımcı olacaktır. Yaşamınızdaki kalabalığı azaltmaya başladığınızda -güncelliğini yitirmiş zorunluluklardan, işleri daha verimli yapmanın yollarını bulmaya kadar- daha az telaşa kapılıp daha az endişe duyabilirsiniz. Bu da yaşamdan zevk almanın harika bir yoludur.