21.05.2019
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
BİLİMSEL OLARAK MEDİTASYON ARAŞTIRMALARI  

  BİLİMSEL OLARAK MEDİTASYON ARAŞTIRMALARI

Transandantal meditasyonun 60’lı yaşlarda ölüm riskini yüzde 25 azalttığı ortaya çıktı. ABD hükümeti tarafından finanse edilen bir araştırmanın sonuçları, Amerikan Kardioloji Dergisi tarafından yayınlandı. Araştırmayı yöneten Iowa’daki Maharishi İşletme Üniversitesi’nden Robert Schneider, ‘Transandantal meditasyon uygulayan yüksek tansiyonlu yaşlı kişilerin ölüm riski yüzde 23 oranında azalıyor’ dedi.

Araştırmada orta yaşlı 202 kişilik bir grup 18 yıl boyunca incelendi. Çalışma için oluşturulan transandantal meditasyon grubunda kalp hastalıklarından ölenlerin sayısı yüzde 30, kanserden ölenlerin ise yüzde 49 daha az olduğu belirlendi. Bilim adamları, ‘Model grup sayıca az olmasına rağmen, elde ettiğimiz ilk veriler, etkili bir şekilde stresi azaltmanın ölüm oranını düşürdüğünü gösterdi’ dedi. Önceden yapılan araştırmalar transandantal meditasyonun, stres hormonları oranını ve tansiyonu düşürdüğünü ortaya koymuştu. Dr. Schneider, ‘Bu çalışma diğerini tamamlayıcı bir nitelikte ve yaşam sürecindeki fiziksel ve psikolojik değişimleri ortaya koyuyor’ dedi. 

Meditasyonla hasta tedavisi 

Tıp dünyası, meditasyona giderek daha fazla ilgi duduyor. Tıp alanında dünyanın en tanınmış bilim adamları, artık en modern tedavi yöntemlerini Uzakdoğu'nun meditasyon teknikleri ve mistik müzikle harmanlıyorlar. Kalp cerrahisi konusundaki başarılı çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Mehmet Öz de bu bilim adamları arasında yer alıyor. Dünyanın önde gelen kalp cerrahları arasında sayılan Dr. Mehmet Öz, tıpta meditasyon akımının Amerika'daki öncülerinden biri olarak gösteriliyor.

Almanya'nın en çok okunan haftalık haber dergilerinden Stern, son sayısında modern tıp adamlarının hastaların direnç gücünü artırabilmek için hangi alternatif yöntemlere başvurduklarını araştırdı. Dergi, bu amaçla dünyanın sayılı bilim adamlarının görüşlerini aldı. Bunlardan biri de New York'ta yaşayan 38 yaşındaki Türk cerrah Mehmet Öz...

New York'taki Presbyterian Tıp Merkezi'nin kurucularından biri olan Türk cerrah Mehmet Öz, son birkaç yıldır hastalarının ruhunu mistik müzikle besliyor. Kalp nakli yaptığı hastalarına Mevlevi müziği dinleten Dr. Mehmet Öz, Mevlevilerin müziği dinlerken transa geçip dönmeye başlamalarından esinlenmiş. Normalde insanların dakikada 60 kez dönebilmesinin güç bir iş olduğunu belirten Dr. Öz, ‘‘Acaba benim hastalarım da transa geçip ameliyatı unutabilirler mi diye düşünerek bir program hazırladım’’ diye bulduğu yöntemi anlatıyor.

Daha düne kadar sadece alternatif tıp uzmanlarının başvurduğu meditasyon tekniklerini uygulayan Dr.Mehmet Öz, hastalara mücadele gücü aşılayabilmek için, özel nefes alma tekniklerini öğretiyor. Hindu ve Budist rahiplerin yüzyıllar önce geliştirdiği ruh ve beden terbiyesi yöntemlerini hastalarına öğreten Dr.Öz, böylece hastaların direnç gücünü artırarak hayatla barışık kalmalarını sağlıyor.

MEDİTASYONDA FARKLI TEKNİKLER

İsrail'deki Beth Tıp Merkezi'nde geçtiğimiz günlerde bir araya gelen ünlü beyin uzmanlarının, ileri meditasyon tekniklerinin tıbbi sonuçlarını tartıştıklarını kaydeden Stern, ‘‘Ancak ortada önemli bir sorun var. Nedir bu meditasyon?’’ diye yazıyor. Çünkü Hindu ve Budist meditasyon tekniklerinin yanı sıra, Hıristiyan, Müslüman, hatta ateist meditasyon yöntemleri de bulunuyor. Örneğin Budist rahipler, sabah erkenden kalkıp dualarını ettikten sonra meditasyona başlıyorlar. Budistlerde değişik meditasyon türleri mevcut. Konsantrasyon yöntemi uygulandığı zaman rahip, dikkatini sadece belirli bir nesne üzerinde yoğunlaştırıp başka düşünceler zihnine hücum etmeden bu nesneyi belleğinde canlı tutmaya çalışıyor.

Dünyanın tanınmış tıp adamları, meditasyon konusundaki çalışmalarının ‘‘esotorik’’ bir yanı olmadığını, hastaların bu konuda çok dikkatli davranması gerektiğini ve medyumların, tarikatların eline düşmemeleri gerektiğini özellikle belirtiyorlar.

DALAY LAMA'DAN İLHAM ALDILAR

Amerika'da meditasyon tekniklerini kullanan bilim adamlarının büyük çoğunluğu Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama'dan feyz alıyor. Bu tıp uzmanlarından biri de Massachusetts Üniversitesi Tıp Merkezi bünyesindeki Stresten Arındırma Programı'nın yöneticisi olan Jon Kabat-Zinn. Uzun zamandır hastalara meditasyon teknikleri öğreten Kabat-Zinn, sekiz haftalık kurs sonunda hastaların şikayetlerinde yüzde 25 azalma meydana geldiğini belirtiyor. Hastalardaki korku, öfke ve depresyon gibi psikolojik semptomlarda yüzde 32 oranında gerileme meydana geliyor. Bu hastaların büyük çoğunluğu, ortalama sekiz yıl ağrı ve sızı çekmiş, ancak bütün tedavi yöntemlerine karşın bu dertten kurtulamamış kişilerden oluşuyor.

Başlangıç olarak hastalar, haftada bir kez grup meditasyonuna katılıyor, haftanın diğer günlerinde ise evde 45 dakikalık egzersiz yapıyorlar. Hiç kıpırdamadan oturup, tam anlamıyla huzur bulmayı öğreniyorlar. Sonra bu egzersizlerin zorluk derecesi kademeli olarak artırılıyor.

ABD'de yapılan araştırmalara göre meditasyon, trans ve gevşeme teknikleri, bedensel hastalığı bulunan kişilerin psikolojik iyileşme sürecinde çok önemli rol oynuyor.

SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru