23.07.2019
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
REENKARNASYON İLE BİYOLOJİNİN KESİŞTİĞİ YER  

REENKARNASYON İLE BİYOLOJİNİN KESİŞTİĞİ YER

Araştırıldıkları pek çok ülkede, önceki bir yaşamını hatırladığını öne süren çocuklar bulunmuştur. Bu tür çocuklara ilişkin raporlar sıklıkla, reenkarnasyon inancının güçlü olduğu ülkelerde öne çıkar: Hindistan, Güney Asya’nın Budist ülkeleri, Lübnan’ın Şii kesimi, ve Türkiye, Batı Afrika kabileleri ve Kuzey Amerika’nın kuzey batı yerlileri. Ayrıca Avrupa, Kuzey Amerika ve diğer yerlerden de pek çok (aslında daha az) vaka raporu bildirilmiştir. Bu türden ayrıntılı vakalardan 70 tanesini yayınladım. Son zamanlarda meslektaşlarım da bunlar gibi 15 vaka raporu yayınladılar.

1961’de Sri Lanka’ya ilk ziyaretim sırasında bir önceki yaşamdan kaynaklandığı söylenen oldukça ciddi bir doğum kusuru taşıyan Wijeratne’nin inceledim. Birkaç ay sonra –dünyanın diğer ucunda, Alaska’da – Charles Porter ve Henry Elkin vakalarını inceledim.

Alaska’daki vakalar, sırasıyla,bir mızrakla ve bir ateşli silahla öldürücü şekilde yaralanan Tlingitler ile ilgiliydi. Doğum kusurlarının ve lekelerinin bu kadar erken çıkmış olmalarına rağmen, bu türden vakaların önemini değerlendirmem pek çok yıl aldı. Bunu fark eder etmez, bu türden pek çok vaka raporunu tek bir geniş çalışmada toplamak için plan yaptım. *

Doğum lekeleri ve doğum kusurları vakaları üç nedenle önemlidir. Birincisi; doğum lekeleri ve doğum kusurları, yukarıda bahsedildiği üzere, vakayla ilgili bilgi verenlerin yanılabilir hafızalarından çok daha objektif bir kanıt örneğini sağlamaktadır. Doğum lekelerini ve doğum kusurlarını gösteren fotoğraflarımız (ve bazen çizimlerimiz) vardır. Ve pek çok vakada,doğum lekesi (veya doğum kusuru) ile çocuk konuşabildiği yaşa gelince hatırladığını iddia ettiği yaşamı sürmüş ve ölmüş olan kişinin yarası arasıda bir uygunluk oluşturabilecek türden, yazılı kanıt oluşturan tıbbi belgeler, genellikle otopsi raporlarımız vardır. Daha sonra açıklayacağım gibi reenkarnasyon kavramının genelde Batı düşüncesinde ve genelde özel bilimde bir sorun oluşturmasına yol açan bariz zorluklara rağmen doğum lekeleri ve kusurlarına ilişkin bu vakalar, reenkarnasyon dışında kalan başka açıklamalarla kolayca izah edilememektedir.

İkincisi; doğum lekeleri ve doğum kusurları, ölen –ve ölümden sonra yaşamaya devam eden-kişiliğin, daha sonra doğacak bebeğin formuna etki edebileceğine ilişkin kanıtların önemini açığa çıkarmaktadır. Böyle bir iddianın -önemi kadar- ciddiyetinin de farkındayım ve söyleyebileceğim tek şey, bu iddiaya, vakaların sunduğu kanıtlar yoluyla varmış olduğumdur.

Üçüncüsü (ve belki de en önemlisi) doğum lekeleri ve kusurlarıyla ilgili vakalar bize, diğerlerinde olmadığı halde neden bazı insanlarda doğum lekeleri olduğunu ve bazı insanların doğum lekesinin, herhangi bir yerde olacağına, niçin vücutlarının belli bir bölgesinde ortaya çıktığına dair mevcut herhangi bir açıklamadan daha iyi bir açıklama getirmemektedir. Doğum lekeleri vakalarına ilişkin elimizde mevcut olan bilgimiz ile bu iddiayı kıyaslayıp eleştirmemiz gerekir. Doğum kusurları üzerine yapılan araştırmalar bunların çeşitli nedenlerine ilişkin tanılar koymuştur: genetik faktörler, bazı virüs enfeksiyonları ve kimyasallar (thalidomide ve alkol gibi). Oysa bunlar ve diğer kabul edilmiş sebepler doğum kusurlarıyla ilgili vakaların yarısından azını açıklamaktadır (‘Nedeni bilinmeyen’ doğum kusurlarına ilişkin rakamlar % 43.2 ile %70 arasında değişmektedir).

Hatta tanımlanan tıbbi vakalar hesaba katıldığında bile, diğerlerinde olmadığı halde neden bazı insanlarda niçin doğum kusuru görüldüğüne dair modern tıbbın söyleyecek hiçbir şeyi yoktur. Şüphesiz, hastalığa yönelik indirgemeci ve mekanik yaklaşıma sahip olan modern tıbbın, bir insanı kendi vücudunun davranışsal ifadesinden daha fazla bir şey olarak ele aldığı nadiren görülür. Bu bakış açısına göre, bedenden başka hiç kimse yoktur. İşte bu yüzdendir ki,bir insan doğum kusuruyla doğmuşsa doktorlar neredeyse her zaman bunu bir tesadüf olarak görürler. Bu çalışmada ele alınan vakalar ise sözü geçen bazı doğum kusurları hakkında, bazı kişilerin neden kusurlu doğduğuna ve bir doğum lekesinin neden bir bölgede de başka bir bölgede olduğuna dair fikir vermektedir.

Önceki paragraflarda doğum lekelerinden çok doğum kusurlarına değindim ve şimdi,doğum lekeleri hakkında başka bir şey daha söyleyeceğim.Doğum kusurlarından farkı olarak, hemen herkesin bir doğum lekesi vardır. Aslında, bir ankete göre, ortalama bir yetişkinin vücudunda 15’e yakın doğum lekesi bulunmaktadır. Gerçi, aynı bölgede ortaya çıkan doğum lekelerinin nesilden nesile aktarıldığını gösteren birkaç nadir şecere örneği dışında,neden bir kişinin bedeninin başka herhangi bir yerinde değil de belirli bir bölgesinde doğum lekesi olduğuna ilişkin hiçbir şey bilinmemektedir.Bu Çalışmada ele alınan vakalar, tıpkı doğum kusurları için olduğu gibi, en azından bazı doğum lekelerine bir cevap önermektedir.

Ayrıca, bu çalışmada tanımladığım doğum lekeleri hemen herkeste bulunan doğum lekesi çeşidinden farklıdır. Halk arasında ‘ben’ ve doktorlar arasında ‘nevi’ olarak adlandırılan bu ikinci grup, ciltte pigmentasyonun arttığı, daha koyu renkli küçük alanlardır. Ele aldığım doğum lekesi vakalarının bazıları bu tiptendir ama çoğu bu tipten değildir. Aksine, bunlar büzülüp kırışmış, yara izini andıran ve tüysüz olan, genelde bunları çevreleyen dokudan ya daha kabarık ya da daha oyuk bir tarzda görünen e pek azı ise pigmentasyonun azaldığı, daha açık renkli bölgelerdir. Bunlardan bazıları bebek doğduğu sırada kanamaktadır veya su sızdırmaktadır. Görünüşte nevi ve benleri andıran ise çoğu kez ‘alalade’ benlerden daha genişlerdir ve sıklıkla en olmadık yerlerde ortaya çıkarlar.

*Bu makale Dr. Ian Stevegynson’un sözkonusu planını gerçeğe dönüştürdüğü eserinden, Where Reincarnation and Biology Intersects adlı kitabından seçilen ve bir araya getirilen bölümlerden oluşmuştur. Bu kitap ve Dr. Ian Stevenson tarafından incelenen bu türden vakaların ayrıntılı biçimde raporlarını içeren iki ciltlik ‘…’ tekrar doğuşun fiziksel kanıtlarına ilişkin bugün dek yazılmış en kapsamlı bilimsel araştırmadır.

SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru