23.07.2019
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
REGRESYON TERAPİSİNDE BÜTÜNLEŞME  

REGRESYON TERAPİSİNDE BÜTÜNLEŞME


Başarılı bir terapinin sonuçları nelerdir? Katarsis (arınma, boşalım), bütünleşme ve dönüşüm. Katarsis çözümdür, rahatlamadır, arınmadır. Sorun çözülmüştür. Akıl karışıklığı giderilmiştir. Taşınan yük rahatlatılmıştır. Acı gitmiştir. Üzüntü kalmamıştır. Korku giderilmiştir. Çaresizlik duyulmamaktadır. Sıklıkla her şeyin neşeli tarafını görürüz: içgörü, canlılık, neşe, öz güven… Katarsisin temel dinamiği zihnin karanlık, ağır, doğal olmayan hallerinden ve durumlarından kurtulup rahatlamaktır. Doğal olmayan, kendi ruhumuza ait olmayan anlamına gelir.

Bütünleşme tamamlanıştır, kaybedilenin geri alınmasıdır, unutulmuş olanın hatırlanmasıdır; arkada bırakılmış bastırılmış veya terk edilmiş olanın bulunması, kabullenilmesi ve geriye gelişinin hoş karşılanışıdır. Bütünleşmenin temel dinamiği, Şamanların “ruhu geri almak” dedikleri şeydir. Bütünleşme, katarsisi sağlam bir temele bağlar.

Suçluluk hissi gittiğinde, özgürlük ve masumiyet geri gelebilir. Korku çözündüğünde, özgüven geri gelir. Yanlış anlamalar ve yanlış çıkarımlar temizlendiğinde, anlayış geri döner. Çocukluktan kalma bir yük ortadan kalktığında, o yükün altında ezilmiş olan içteki çocuk geri gelebilir. Katarsis de bütünleşmeyi sağlam bir temele bağlayabilir. Bir bağlantı tekrar kurulduğunda, yıllar süren yalnızlık hissi başıboş kalabilir. Özgürlük geri geldiğinde, çaresizliğin, etkisizliğin ve hapsolmuşluğun ezici ağırlığı başıboş kalabilir. Dans ettiğimizde yılların felci başıboş kalabilir.

Dönüşüm kişilikte bir değişimdir, daha çok mevcudiyete (isterseniz buna mana veya karizma diyebilirsiniz), daha çok enerjiye doğru genel bir kayıştır. Donuk olan şeffaflaşır, şeffaf olan ışıldamaya başlar, ışıldayan ışımaya başlar, ışıyan ışın yaymaya başlar ve ışın yayan ise birden alevlenir. Damlayan bir dereceye dönüşür, dere ırmak olur ve ırmak görkemle denize dökülür. Dönüşüm deneyimleri zirve deneyimlerdir, mistik deneyimlerdir. Kalıcı olan deneyimlerdir.

Hem katarsis, hem bütünleşme olmadıkça hiçbir dönüşüm olmaz. Bütünleşme bir seansın veya bir dizi seansın sonucu olabilir. Hedef de olabilir. Ortaya konulan şikayet kayıpla, ıskalamayla, özlemekle, istemekle, ihtiyaç duymakla, yas tutmakla ilgiliyse o zaman hedef bütünleşmedir. “Hayatımın anlamı nedir? Babam öldüğünden beri yalnızlık çekiyorum. Artık özgüven hissetmiyorum. Eksik olduğumu hissediyorum. Bu dünyada kendimi yuvamda hissetmiyorum.”

Danışan kişi kararsız olduğunda, bütünleşme terapötik bir zorunluluk da olabilir. Ruhsal kişiler dünyasal ihtiyaçları ve arzuları konusunda kararsızdırlar, asil insanlar dertsiz yanlarını bastırırlar, ünlüler unutulmaktan korkar (ve bunu diler) , kontrol manyakları kendiliğindenliğin son kalıntılarını bile çıkarıp atmak ister.

Regresyon neler olduğunu ortaya çıkarmakla, sebepleri ve sonuçları yalnızca zihinsel olarak anlamakla kalmayıp onları hissedip duyumsamakla ilgilidir. Amaç bütünleşme olduğunda, regresyon kaybın, ayrılığın ve terk edilişin, bastırışın veya robotsu tepkilerin sebeplerini bulmakla ilgilidir. Bütünleşme kendi içinde iki türdür: Ruhun parçalarını bedendeki enerjiler formunda bütünleştirmek veya o parçayla bir insan (nadiren bir hayvan veya meleksi form içinde) formunda karşılaşmak ve onunla diyaloğa girip sonunda onu kucaklayıp özümsemek.

Regresyon terapisinde, temel bütünleşme yöntemleri şunlardır:

  • Enerji formundaki kayıp niteliklerle bütünleşme
  • İçteki çocukla bütünleşme
  • Ölememiş geçmiş yaşamla bütünleşme.

Bu bütünleşmeler daha derin düzeylere temas edebilir ve mevcut kişilikten veya geçmiş kişiliklerden daha derin veya kapsayıcı olan deneyimleri içerebilir:

  • Çocuk ve yetişkini bütünleştirme
  • Eril ve dişili bütünleştirme
  • İnsan ve hayvanı bütünleştirme
  • Fizikseli ve ruhsalı bütünleştirme
  • Işığı ve gölgeyi bütünleştirme (gölge çalışması)
  • Arza ait ve arz dışı olanı bütünleştirme
  • İnsani ve ilahi olanı bütünleştirme

 

Hans TenDam 
European Association for Regression Therapy - President)


Ruh ve Madde Dergisi Kasım 07

 

SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru