30.05.2020
ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
ışığa doğru ışığa doğru
 
ÖZGÜRLÜK NEREDEDİR  
ÖZGÜRLÜK NEREDEDİR

KİŞİNİN yaşamını aydınlanmayı aramaya adaması, özgürlüğü aramaktır. Arayan, eğer bu anlaşılması güç, görünüşte soyut olan varlıksal niteliği araştırmıyorsa, neyi araştırmaktadır? İçinde yaşadığımız bu ulus (Amerikan halkı, Ç.N.) politik olarak tam da bu arayış temeli üzerine kurulmuştur. Ama özgürlüğün, politikayı aşan çok daha derin bir anlamı olduğunu kalbimizden biliyoruz. Batı dünyasının arayanları son otuz yıl içinde bu ele geçmez soyutluğu birçok biçimde aramışlardır. Birçoğumuz, altmışlı ve yetmişli yıllarda, onu “cinsel dürtülenme ve uyuşturucu kullanarak dış âlemden içeri çekilmede” aradık. Popüler bir rock şarkısındaki “özgürlük, kaybedilecek hiçbir şeyin olmadığını söyleyen bir kelimedir” ibaresi bizi sosyal/maddesel mevcudiyeti reddettiğimizde, bunun bizi özgürlüğe kavuşturacağına inanmaya sevk etti. Ama devamlı uyuşturucu kullanmanın bizi “özgür” kılan maddenin kölesi hâline getirdiğini ve onun, biz fiziksel formda yaşamaya devam ettiğimiz sürece maddesel mevcudiyeti reddetmenin aslında olası bir çıkış yolu olmadığını keşfettik. Belki mesajı yanlış anladık.

Özgürlük, içsel dünyamıza samimî olarak bağlı olan varlığın içsel bir niteliğidir. Eğer içsel realitemiz kaotik ve karmaşık ise, eğer üzerinde hiçbir kontrolümüz olmayan dış dünyanın görüşlerine bağlanmışsa, orada çok az bir özgürlük olabilir. Bizler kendimizi sayısız yollarla, üzerinde kontrolümüz olmayan şeyleri kontrol etmeye çabalayarak ve aslında potansiyel olarak kontrolümüz altında olanları görmezlikten gelerek kendimizi köleleştirdik. Öyleyse düşünelim, kontrolümüz altında olan nedir ? Diğer insanların bizi nasıl gördükleri kontrolümüz altında değildir. Bizler yaşamlarımızı diğer insanlar için değil de kendimiz için yaşamanın bir yolunu bulmalıyız. Dış olaylar kontrolümüz altında değildir. Onlarla birlikte değişmeyi öğrenmeliyiz. Gelecek bizim elimizde değildir, öyleyse onunla neden bu kadar ilgiliyiz ki? Bizler toplumumuz tarafından dikkatle inşa edilmiş olan bir hapishanede yaşıyoruz. Bu, duvarları olmayan psikolojik bir hapishanedir. Duvarlar korku, endişe ve üzüntüden yapılmıştır. İzin vermek, kabul etmek ve bilgilendirmek yerine eleştirdiğimiz, ayıpladığımız ve şikâyet ettiğimiz zaman, kendi elimizle yapılmış bir cehennemde yaşarız. Bu hapishaneden kaçmak bizim gücümüz dahilindedir, ama sadece disiplin ve sorumlulukla, çünki hapishane içimizdedir, tıpkı özgürlüğümüz gibi.

Özgürlük, zihni disipline etmeyle başlar. Bizler çaba yoluyla, sadece dikkatimizin odağını değiştirerek, düşünce süreçlerimizi cehennemden çıkartıp Işığın içine sokabiliriz. Bizler, zayıflıklarımızdan dolayı kendimizi cezalandırmak yerine, güçlü yönlerimizi takdir ederek daha fazla kişisel sevgi üretmeyi öğrenebiliriz. Aramak yoluyla kendimizi yaşamın güzelliğine uyumlandırabiliriz. Sahip olmadığımız şeyler yerine sahip olduğumuz şeyleri takdir edebiliriz. Eğer kendimizle dost olabilirsek, asla yalnız olmayacağız demektir; her zaman bir arkadaşa sahip oluruz. Bütün bunlar ve daha fazlası içsel disiplin yoluyla meydana getirilebilir. Yaşamımız ve onun içindeki her şey için sorumluluk aldığımızda, bunların hepsinin nasıl çalıştığını göremesek bile, çaresizlik duygusundan kurtuluruz. Yaşamımızdaki her şeye ve her olaya bizim yegâne sorumluluğumuz olarak bakmak, seçme gücünü ellerimizin arasına koyar. Yaşamımızdaki olayları nasıl anlayacağımızı ve onlarla nasıl ilişki kuracağımızı seçeriz. Ancak bundan sonra gerekli olan istek gücünü, arzuladığımız şeyin yaşamımızda ortaya çıkması için geliştirebiliriz. Diğer insanları ve dışsal olayları içinde bulunduğumuz durumun sorumlusu yaparsak, seçme gücümüzü onların eline vermiş oluruz ve özgürlüğümüzü kaybederiz. Disiplin yoluyla İstek, Sorumluluk yoluyla da Seçenek elde ederiz, sonra da, gerçek özgürlüğün bulunduğu içsel dünyamızın efendisi olmak için gereken araçlara sahip oluruz.

 
SON GİRİŞLER
CHAKRA
RUHSAL AKTÜALİTE
REİKİ
SHAMBALLA ŞİFA SİSTEMİ
NLP
EFT
FENG SHUI
MEDİTASYON
YOGA
YAŞAM KOÇLUĞU
PRATİK BİLGİLER
NADİR ÖZYİĞİTTEN MAKALELER
EVRENDE ZEKİ HAYAT
TEKRARDOĞUŞ-ENKARNASYON
RÜYALAR
PARAPSİKOLOJİ
ÖLÜM-ÖLÜME YAKIN DENEYİMLER-ÖTEALEM
NEW AGE
KAYIP UYGARLIKLAR
YARATICI İMGELEME
REGRESYON TERAPİSİ
ÖZLÜ SÖZLER
ALDEA NIN KALEMİNDEN
GMA-GÜMÜŞ MOR ALEV ENERJİSİ
BOLLUK VE BEREKET BİLİNCİ
ERGÜN ARIKDAL
BEDRİ RUHSELMAN
SPİRİTÜEL PAYLAŞIMLAR
ALİ KARACA'DAN PAYLAŞIMLAR
SİRİUS MİSYONU TEBLİĞLERİ
ALTIN ÜÇGEN ENERJİSİ-GOLDEN TRIANGLE HEALING
IŞIL JALE
MAKALELER
ETKİNLİKLER
BİLİNÇALTI ,TELKİN VE OLUMLAMALAR
DUYURULAR
ÇALIŞMALARIMIZDAN GÖRÜNTÜLER
EĞİTİMLERİMİZ
ÜRÜNLERİMİZ
KİTAPLARIMIZ
SORU-CEVAP BANKASI
ŞİİRLER
ÜYELERİMİZDEN GELEN YAZILAR
HİKAYELER VE ÖYKÜLER
DOĞAL YAŞAM
KİŞİSEL GELİŞİM
TAMAMLAYICI TIP
METAPİSİŞİK SÖZLÜK
RUHSAL TEBLİĞLER
ENERJİ DENGELEME TEKNİKLERİ
TEMEL BİLGİLER
TEMEL KONULAR

 

  ışığa doğru